Boards And Committees

Tue, Jul 17th 2012, 04:44 PM

Boards And Committees

  1. 1.       Advisory Committee on the Prerogative of Mercy

Minister responsible for grants of pardons,

The Honorable Bernard J. Nottage, MP          -              Chairman

Attorney General

Dr. Nelson Clarke

Rev. Timothy Stuart

Mrs. Sylvia Sealy

Pastor Tom Roberts

 

  1. Advisory Committee on Cooperative Development

Mrs. Juliette Barnwell, LCO                                  -              Chairman

Mr. Roosevelt Finlayson                                       -              Deputy Chairman

Ms. Sonia Hamilton

Mr. Eris Moncur

Mr. Godfrey Eneas

Mr. Van Adderley

Mr. Rudy Sawyer

Mrs. Mildred Williamson

Mr. Patrick Smith

Mr. Leon Smith

Mrs. Cheryl Bowe-Moss

Mr. Errington Thompson

Mr. Bertram Mills

Representatives:

Agriculture Cooperative Societies

- (Andros)

- (North Abaco)

- (Central Abaco)

- (Eleuthera)

- (Harbour Island)

Bahamas Chamber of Commerce

 

  1. Advisory Council on Public Records

Director of Archives

The Registrar General

Dr. Gail Saunders

Ms. Willamae Johnson (COB Librarian)

Ms. Betty Arnette

Mr. Raynard Rigby

Dr. Christine Campbell

Dr. Dione Benjamin-Smith

Mr. Raymond Wells

 

  1. 4.       Aid to Discharged Prisoners Committee

Rev. Father Glen Nixon

Rev. Agnes Glinton

Rev. Mitchell Jones

Rev. Ivan Butler

Rev. Beryl Higgs

Bishop Lawrence Rolle

Bishop Victor Johnson

Bishop Godfrey Williams

Rev. Irene Rolle

Rev. Vernita Simmons

Pastor Raymond Wells

Bishop Ross Davis

Rev. Walter Hanchell

Bishop Ian Brathwaite

Bishop Arnold Josey

Bishop Charles Rolle

Rev. Clarence Knowles

Rev. Albert Hepburn

Mr. Renford Munroe

Mr. Mark Knowles

 

  1. 5.       Air Transport Advisory Board

Sen. The Hon. Gary Sawyer                                 -              Chairman

Ms. Robin Lynes

Ms. Stephanie Johnson

Mr. Darren Rodgers

Mrs. Alana Bethel

 

  1. 6.       Airport Authority

Mr. Anthony McKinney

Ms. Manita Wisdom

Dr. Gregory Carey

Mr. Douglas Hanna

Rev. Lloyd Smith

Mrs. Annishka Holmes

Mr. Michael Foster

 

  1. Anti-Doping Commission

Dr. Jerome Lightbourne

Dr. Lockley Munroe

Dr. Julian Stewart

Ms. Pauline Davis

Mr. Fred Sturrup

Mr. David “Stretch” Morley

Mr. Roscoe Davies

Mr. Charles Robbins

Dr. Patrick Roberts

Mr. Sam Haven

Director of Sports

 

  1. Antiquities Monuments and Museum Board

Mr. Courtney Strachan                                          -              Chairman

Rev. Colin Archer

Mrs. Angela Cleare

Dr. Gail Saunders

Ms. Amanda Lindroth

 

  1. Bahamas Agricultural & Industrial Corporation

Mr. Arnold Forbes                                           -              Chairman

Mr. Clay Sweeting                                           -              Deputy Chairman

Bishop Delton Fernander

Ms. Daphne Culmer

 Mr.  Dudley Sawyer

 Mr. Mark Turnquest

Ms. Laura Williams

Mr. Chris Symonette

 

  1. Bahamas Deveopment Bank

Mr. Calvin Knowles                                 -              Chairman

Mr. Fritz Stubbs                                        -              Deputy Chairman

Mrs. Shonalee Munroe

Mr. Deenan Johnson

Mr. Lewis Astwood

Mrs. Jennifer Isaacs-Dotson

Rev. Helen McPhee

Mr. Grafton Ifill Jr.

Ms. Juanita Percentie

Ms. Paula Adderley

Mrs. Hannah Grant

 

  1. Bahamas Electricity Corporation

Mr. Leslie Miller                                        -              Chairman

Ms. Donna Smith                                     -              Deputy Chairman

Mr. Arnold Bain

Ms. Angela Sawyer

Dr. Paul Duncombe

Mrs. Yvette Sands

Mr. Basil McIntosh

Mr. Obie Ferguson

 

  1. 12.   Bahamasair Holding Limited

Mr. Valentine Grimes

Mr. Alfred Stewart

Dr. Anthony Davis

Ms. Lashelle Adderley

Archdeacon I Ranfurly Brown

Ms. Pat Mortimer

Mr. Tom Basden

Mr. Kelly Nottage

Mr. Chris Harris

 

  1. Bahamas Maritime Authority

Mr. Anthony Kikivarakis                                        -              Chairman

Mr. Peter Goulandris                                             -              Deputy Chairman

Mrs. Bertha Cooper-Rousseau

Mr. Ellie Hepburn

Mr. Gary Christie

Mr. Michael Symonette

Mr. Dudley Martinborough

 

  1. Bahamas National Commission for UNESCO

Mr. Franklyn Wilson                                                                -              Chairman

Mrs. Cyprianna McWeeney                                 -              Deputy Chairman

Permanent Secretary, Ministry of                    -              Secretary

Education, Science and Technology

 

  1. Bahamas National Drug Council

Mr. William Weeks                                                  -              Co-Chairman

Mr. Joseph Darville                                                 -              Co-Chairman

Dr. Carolyn Hanna

Rev. Dr. Colin Archer

Pastor Paul Scavella

Pastor Dave Burrows

Mr. Terry Miller

Mr. Carlos Reid

Dr. Timothy Barrett

Mrs. Zelma Dean

Mrs. Pauline

 

Representatives:

Royal Bahamas Police Force

Royal Bahamas Defence Force

National Anti-Drug Secretariat

Ministry of Health

Ministry of Education

Customs Department

Department of Social Services

 

  1. Bahamas National Trust

Mr. Earlston Mchphee

Mr. Benjamin Pratt

Mr. Michael Braynen

Mr. Keod Smith

 

  1. Bahamas Plays and Films Control Board (New Providence)

Mr. Athama Bowe                                                   -              Chairman

Ms. Nicola Kemp

Mr. Patrick Rolle

Mr. Philip Kemp

Dr. Ian Strachan

Mr. James Catalyn

Ms. Betty Knowles

Ms. Claudette “Cookie” Alliens

Mrs. Marshor Major

Mr. Berkley “Peanuts” Taylor

Ms. Sherry Alleyne

Ms. Carolyn Roberts

Mr. Latore Mackey

Ms. Paulette Forbes

Ms. Monica Flowers

Ms. Leslie Vanderpool

Ms. Carla Saunders

Ms. Tanya Mackey

Ms. Jackie Riley

Ms. Nikki Simmons

Mr. Anton Thompson

Mr. Nachon Rolle

 

  1. Bahamas Trade Commission

Mr. Philip Galanis                                     -              Chairman

Mr. Jonathan Cartwright

Mr. Andrew Rodgers

Ms. Ivy Cassar

Ms. Danielle Gibson

Ms. Samantha Rolle

Mr. Gil Pinder

Mr. Godfrey Eneas

Mr. Thomas Sands

Mr. Sloane Smith

Ms. Mary Culmer

  1. Band of The Bahamas: Board of Directors

Mr. Richard Demeritte                                                           -              Chairman

Dr.  Marcus Bethel                                                                   -              Deputy Chairman

Mr. Rawson McDonald

Mr. Don Davis

Mrs. John Wilson

Mr. Eric Gibson Jr.

Bishop Ross Davis

Mr. Robert “Sandy” Sands

Mr. Errol McKinney

Mr. Roger Minnis

 

  1. Boxing Commission

Mr. Alvin Sargent                                                             -              Chairman

Mr. Fred Sturrup                                                              -              Deputy Chairman

Mr. Leonard “Boston Blackie” Miller (Honorary)

Mr. Levan Hinsey

Mr. Locksley Thompson

Mr. Ray Minus Jr.

Dr. Dorman Gay

Dr. Patrick Roberts

Mr. Walter Rolle

Ms. Kayla Minus

Dr. Munir Rashad

Mr. Bert Perry (Honorary)

Mr. Terry Goldsmith

Captain Fernley Palmer

Mr. Leslie Cornish

Mr. Wellington Miller

Mr. James Tynes

Mr. Nelson Chipman
Mr. Wilfred Coakley (Honorary)

Mr. Roger Kelty

Mr. Dwayne Murray

Mr. Alvin Davis

 

  1. Bridge Authority

Mr.  Rory Higgs                                                          -              Chairman

Me. Vanlock Fowler                                                                -              Deputy Chairman

Rev. Delton Ellis

Mrs. Melissa Hall

Mr. James Rolle

Ms. Iris Hudson

Mr. John Clarke

 

  1. Broadcasting Corporation of The Bahamas

Rev. Dr. William Thompson                                  -              Chairman

Mr. Louis Hanchell                                                   -              Deputy Chairman

Ms. Jaqueline Simmons

Mr. Winston Moss

Mr. Brian Seymour

  1. Cabs (Hackney Carriages) Board of The Bahamas

Dr. Maurice Isaacs

Dr. Kwasi Smith

Representatives:

Retired Persons Association

Ministry of Health

Ministry of Social Services

Bahamas Nurses Association

 

  1. Central Bank of The Bahamas Board

Archdeacon James Palacious

Mr. Felix Subbs

Mr. L. Edgar Moxey

Mr. Maxwell

 

  1. Clifton Heritage Authority

Mr. Keith Wisdom                                                   -              Chairman

Ms. Tracy Thompson                                              -              Deputy Chairman

Mr. Bannet Atkinson<

Mrs. Keva Hanna-Lawrence

Mr. Dwayne Woods

Dr. Gail Saunders

Ms. Cynthia Cox

Representatives

College of The Bahamas

Ministry of Tourism

Bahamas National Trust

Department of Archives

 

  1. College of The Bahamas, Council of the

Mr. Alfred Sears                                                                               -              Chairman

Dr. Earl Cash                                                                                       -              Deputy Chairman

Mr. Lowell Mortimer

Mr. Colin Higgs

Mr. David Morley

Mr. Arthur Jones

Ms. Anita Bain

President of the College of The Bahamas, Ex-Officio

President of the College of the Bahamas Union of Students (COBUS)

President of the Alumni Association of the College of The Bahamas

Represented of the Union of Tertiary Educators of The Bahamas (UTEB)

 

  1. Compliance Commission

Sen. The Hon. Cheryl Bazard                                                       -              Chairman

Mr. James Carey

Mr. Dywan Rogers

 

  1. Copyright Royalty Tribunal

Mr. Obie Pindling                                                                             -              Chairman

Mrs. Jessica Maycock-Colebrooke

Mr. Dominic Williams

 

  1. Defense Commission Board

Mr. B.K Bonamy Sr.

Mr. Franklyn Clarke

Captain Anthony Allens

Dental Council

Dr Barry Russell

Dr. Mitchel Lockhart

Dr. Joyous Pickstock

Dr. Lea Percentie

Ms. Debbie Barry

Dr. Catherine Adderley

Chief Medical Officer – Ex-Officio

 

  1. Education Loan Authority

Mr. Don Demeritte                                                         -              Chairman

Dr. Mitchell Lockhart

Dr. Joyous Picstock

Dr. Lea Percentie

Ms. Debbie Barry

Dr. Catherine Adderley

Chief Medical Officer – Ex-Officio

 

  1. Education Loan Authority

Mr. Don Demeritte                                         -              Chairman

Ms. Kendolyn

Ms. Sharon Martin

Mrs. Sylvia Diggis-Beneby

Ms. Camille Johnson

Mr. Leslie Bowleg

Mrs. Belinda Wilson

Chairman of Education Committee

 

  1. Education Committee

Ms. Arnette Poiter                                          -              Chairman

Mr. David Maynard                                         -              Deputy Chairman

Ms. Pia Rolle

Ms. Roselle Vilson

Mrs. Sehlly Cooke-Seymour

 

  1. Environmental Health Board

Mr. Anthony Roberts                                     -              Chairman

Mr. Ralph Hanna

Mr. Keino Cambridge

Mrs. Nikeira Gaskins-Wilchcombe

Director of Environmental Health

 

  1. Fisheries Advisory Committee

Mr. Glen Pritchard                                           -              Co-Chairman

Mr. Michael Braynen                                      -              Co-Chairman

(Director of Fisheries)

Mr. Wendell Saunders

Mr. Bursil Johnson

Mr. Kirk Neely

Mr. Clinton Scavella

Mr. Desmond Collie

Mr. Terrance Bullard

Mr. Timmy Thompson

Mr. Wayne Anthony Roberts

Ms. Marion Saunders

Ms. Mia Dean

Mr. Christian Knowles

Mr. David Farrington

Mr. Randy Macky

Mr. Jay Dean

Mr. V. Gurth Russell

Mr. Ruel Forbes

Mr. Gilbert Pinder

Mr. Emile Knowles

Mr. Jerome Stuart

Mr. Raymond Pinder

Mr. Chuck Pinder

 

  1. Food Standards Board

Director of Agriculture                                                   -              Chairman

Director of Environmental Health Services            -              Co-Chairman

Mr. John Adderley

Mr. Andy Smith

Ms. Donna Williams

Mr. Jasmin Bain

Mr. Garfield Deal

Mr. Millard Bethel

Ms. Iris Seymour

Mr. Tristan Lockhart

Ms. Pamela Johnson

Ms. Yvonne Taylor

Dr. Patti Symonette

Ms. Donna Petty

 

  1. Gaming Board

Dr. Andre Rollins                                              -              Chairman

Ms. Terah Rahming

Mr. Myles Laroda

 

  1. Health Professions Council

Dr. Charles Diggis                                             -              Chairman

Dr. Kenneth Kemp                                          -              Deputy Chairman

Chief Medical Officer

Dr. Glen Beneby

Dr. Richard Knowles

Ms. Monique Culmer

Ms. Velma Burrows

Ms. Ann Marie Roberts

Dr. Curtis McMillan Jr.

Mrs. Pamela Burnside

Dr. Patti Symonette

 

  1. Hospitals and Health Care Facilities Licensing Board

Dr. Yasmin Williams-Robinson                    -              Chairman

Mrs. Christel Sands-Feaste                          -              Deputy Chairman

Dr. Wilfred Ferguson

Dr. Josephine Bartlette

Dr. Winston Fobes Mrs. Debbie Sturrup-Johnson

Re. Timothy Stewarrt

Ms. Persephone Munnings

Chief Medical Officer

 

  1. Hotel Corporation of The Bahamas

Sen. The Hon. Julian Russell

Ms. Venus Bonimy

Mr. Charles Major Jr.

Mrs. Sylvia Diggis-Beneby

Mr. Fred Moss

Ms. Ursula Coakley

Rev. Ednol Minnis

Mr. Andrew Smith

Mr. Ian Cargil

 

  1. Hotel Licensing Board

Ms. Tanisha Tynes                                           -              Chairman

Mr. Charles Wallace

Mr. Humphrey Simmons

Ms. Maria L. Butler

Ms. Betty Knowles

 

  1. Insurance Commission

Superintendent of Insurance, Ex-Officio

Deputy Superintendent of Insurance, Ex-Officio

Ms. Jan Bowleg

Mr. James Caplbell

Mr. Andrew Edwards

Mr. Keith Major

Mrs. Margarette Tatem-Gilbert

 

  1. Joint Advisory Committee

Government Representatives:                 

Director of Labor                                              -              Chairman

Permanent Secretary-Ministry of

Labour and National Insurance

Permanent Secretary-Ministry of

Education, Science and Technology

Permanent Secretary – Ministry of

Agriculture, marine Resources and

Local Government

 

Workers Representatives:

President, National Congress of Trade Unions

President, Bahamas Trade Union of Congress

Representative o the Bahamas Hotel

Catering and Allied Workers Union

Chairman, Bahamas Professional Pilot’s Union

 

Employers Representatives:

President, Bahamas Hotel Employers Association

President, Bahamas Chamber of Commerce

President, Bahamas Employee Confederation

 

  1. Land Surveyors Board

Surveyor General                                            -              Chairman

Mr. Donald Thompson

Ms. Shawn Henry

 

  1. Medical Council

Dr. Franklyn Walkine                                      -              Chairman

Dr. Wesly Francis

Dr. Nigel Johnson

Dr. Dane Bowe

Dr. Freeman Lockhart

Dr. Conville Brown

Chief Medical Officer – Ex-Officio

 

  1. Mental Health Review Tribunal

Ms. Dellareece Taylor                                    -              Chairman

Ms. Carolyn Roberts

Dr. Kendal Christie

Dr. Herbert Orlander

Ms. Ivy Wilson

 

  1. Mortgage Corporate

The Honorable Alex Storr

Ms. Vanria Munnings

Mr. Kevin Stuart

Mr. John Pinder

Ms. Barbara Cartwright

Rev. Albert Hepburn

Mr. Kevin Ferguson

Mr. Marino Bannister

 

  1. Nassau Flight Services

Sen. The Hon. Jerome Gomez

                Ms. Indena Burrows

Ms. Laurie Lightfoot

Mr. Clinton Minnis

Mr. William Seymour

Ms. Joy Whyms

Ms. Jennifer Johnson

 

  1. National Advisory Committee for Agriculture

Mr. Godfrey Eneas                                          -              Chairman

Director of Agriculture                                   -              Co-Chairman

Mr. Caleb Evans

Mr. John Saunders

Mr. Lernis Cornish

Mr. Edrin Symonette

Mr. Bert Knowles

Mr. Bruce Pinder

Mr. Wellington Ferguson

Mr. Don Carnine

Mr. Errington Thompson

Mr. Levarity Deveaux

Mr. Rye Bhudu

Mr. Alvin Delevaux

Mrs. Selena Campbell-Hauber

Ms. Theresa Kemp

Mr. Bert Knowles

Mr. Dion Gibson

Mrs. Rionda Godet

Mr. Gerard Moss

Mr. Mark Hanna

Mr. Christopher Stubbs

Mr. Greg Stuart

Mr. Van Adderley

 

  1. National Advisory Committee on Industrial and Technical Education and Training

Mr. Abraham Butler                                        -              Chairman

 

Ms. Gina Brown

Ms. Danielle Gibson

Ms. Pauline Curry

 

Ms. Gigi Sherman

 

Mrs. Sharine Johnson-Poitier

 

Mrs. Barbara Rdgers-Newbold

 

Mr. Stephano Greene

 

Ms. Sabrina Francis

 

Mr. Desmond Sands

 

Mrs. Maude Smith-Hanna

 

Mr. Selwyn Basden

 

Mr. Sidney Forbes

 

  1. National Advisory Council for Education

 

President of The College of The Bahamas

Representatives:

 

The Bahamas Union of Teachers

 

The Bahamas Association of Independent Schools

 

The Bahamas Union of Teachers

 

The Bahamas Association of Independent Schools

 

The Bahamas Child Care & Pre-School Association

 

The Association of Tertiary Institution in The Bahamas

 

The National Parent Teachers Federation

 

The Chamber of Commerce

 

The National Student Council for the Disabled

 

  1. National Art Gallery

 

Mr.Stanley                                          -              Chairman

Ms. Chantal Bethel                          -              Deputy Chairman

Mrs. Elizabeth Dingman

Mr. Gail Saunders

Representatives:

Antiquities, Monuments & Museum Corporation

National Art Gallery

Department of Archives

College of The Bahamas

Department of Culture

Ministry of Tourism

Bahamas Historical Society

 

  1. National Child Protection Council

Pastor Gil Maycock                                  -              Chairman

Dr. Novia Carter-Higgs                           -              Deputy Chairman

Mrs. Carolyn Roberts

Dr. Sandra Dean-Patterson

Ms. Michelle Mitchell

Dr. George Charite

Ms. Cecilia Strachan

Pastor Barrington Brennen

Ms. Gillian Wilson

Ms. Vangy Ferguson (Grand Bahamas)

Rev. Carrington Pinder

Ms. Paula Bethel (Eleuthera)

Ms. Elaine Pinder

Representatives:

Director of Social Services

Director of Rehabilitative Welfare Servgices

Royal Bahamas Police Force

Ministry of Education, Sciance and Technology

Ministry of Health

Ministry of Youth, Sports and Culture

 

  1. National Committee for Families and Children

Mrs. Cleopatra Christie

Ms. Ambrosine Huyler

(Child Protection Council)

Ms. Robin Lynes

Elder Partrice Ellis

Mr. Gil Maycock

Canon Harry Ward

Ms. Minalee Hancell

Director of Social Services

Representatives:

Ministry of Health

Ministry of Education, Science and Technology

Bahamas Christian Council

Bahamas Association for Physically Disabled

Attorney General’s Office Exuma Grand Bahama

 

  1. National Committee on Older Persons

Mrs. Juliette Barnwell                                    -              Chairman

Mr. Charles Sawyer                                         -              Co-Chairman

Mrs. Jane Adderley

Mrs. Edith Powell

Dr. Urbana Burrows

Mr. E. J. Bowe

Mrs. Andrea Archer

Mr. Patrick Gomez

Ms. Gwen McDiegan

Ms. Idena Burrows

Bishop V.G Clarke

Mr. Chris Wring

Rev. Dr. Kendal Capron

Pastor Eddie Victor

Ms. Suzanna Bethel

Representatives:

Retired Persons Association

Ministry of Health

Ministry of Social Services

Bahamas Nurses Association

 

  1. 55.   National Insurance Appeal Tribunal

Mr. Andrew McKinney 

Ms. Inell Collie

Mr. Devard Francis

Mr. Glendon Rolle

Representatives

Bahamian Contractors Association

Bahamas Hotel Employers Association

Bahamas Chamber of Commerce

Bahamas Employers Confederation

Supermarket & Warehouse Workers Union

Bahamas Hotel Catering and Allied Workers Union

The Bahamas Communications and Public Officers Union

The Bahamas Public Services Union

Bahamas Utilities Services Allied Workers Union

Bahamas Musicians and Entertainer Union

 Appeals Tribunal

 

  1. National Insurance Board 

Mr. Greg Moss                                          -              Chairman

Mr. Bernard Evans                                   -              Deputy Chairman

Mr. Jayson Moxey

Ms. Linda Evans

Mr. Freddie Munnings Jr.

Dr. Josephine Bartlette

Mr. Philip Beneby

Mr. Patrick Davis

Mr. Kingman Ingraham

Mr. Marquista Thompson

Bishop Harry Collie

 

  1. National Junkanoo Committee (New Providence

 

Mr. William “Bill” Wallace                              -              Co-Chairman

Mr. George Bethel                                          -              Co-Chairman

Mr. Brian Adderley                                          -              Deputy Chairman

Mr. Anton Dean                                                               -              Deputy Chairman

Mr. Chris Justillien                                           -              Deputy Chairman

Mr. Quientin “Barrabas” Woodside

Mr. Vaughn Jones

Mr. Leslie Johnson

Mr. Jayson Minnis

Mr. Anthony Smith

Mr. Bernard Hanna

Mrs. Kishlan O’Brien

Mr. Arthur Gibson

Mr. Henry Higgins

Mr. Carlyne Smith

Mr. Kevin Ferguson

Mr. Winston “Gus” Cooper (Honorary)

Mr. Per cival “Vola” Francis (Honorary)

Mr. Winston Rolle (Honorary)

Mr. Michael Foster

Mr. Nigel McCardy

Mr. Silbert FFerguson

Mr. Gary Johnson

Mr. Maurice Tynes

Mr. Dwayne Woods

Mr. Brian Gibson

Mr. Andrew Pinder

Ms. Ashward Ferguson

Representatives:

Junkanoo Corporation of New Providence (5)

 

  1. National Junkanoo Committee (Grand Bahama)

 

Dr. Lea Percentie                             -              Co-Chairman

Mr. Alison Smith                               -              Co-Chairman

Mr. Johnny Glinton

Mr. Vandyke Hepburn

Mr. Peter Adderley

Mr. Kirk Neilly

Mr. Jerrith Rolle

Ms. Kaylesa Beneby

Mr. Jeffrey Johnson

Mr. Sean Bowe

Mr. Derek King

Mr. Pedro Edwards

Ms. Jackie Russell

Mr. Aswell Kemp

Mr. Clifton Francis

Ms. Marsha Stubbs

Mr. Kevin Russell

Mr. Wellington Moultrie

Mr. Barry Wilson

 

  1. National Scholarship Committee

Mr. William Poiter                            -              Co-Chairman

Ms. Cassietta McIntosh                 -              Co-Chairman

Ms. Sandeena Mortimer

Ms. Alexandria Hall

Mr. Andre Rahming

Ms. Candy Kelly

Mrs. Barbara Barnes

Director of Education, Ex-Officio

Administrator, Scholarship and

Education Loan Division- Secretary

 

  1. Nursing Council of The Bahamas

Ms. Carol Dean                                 -              Chairman

Mrs. Gwendolyn Brice-Sealy       -              Deputy Chairman

Mrs. Marcelle Johnson

Mr. Persephone Munnings

Ms. Gina Gean

Ms. Lakera Rolle

Dr. Cherita Moxey

Mrs. Lillian Black-Charlton

Mrs. Ann Hall

Ms. Paulette Cash

 

  1. Pharmacy Council

Ms. Barbara Donathan                   -              Chairman

Mr. A Flowers

Ms. Sheena Scott

Mr. Caroll Sands

Ms. Calliope Smith

Dr. Marvin Smith

Ms. Paula Adderley

Chief Medical Officer

 

  1. Pharmacy Council

Mr. George Knowles

Mr. Calvin Brown

Ms. Vivian Miller

Mr. John Tucker

Mr. Ryan Bain

Mr. Tavares Laroda

Mr. Renford Munroe

 

  1. Prices Commission

Ms. Renae McKay                                            -              Chairman

Mr. Earnest J. Bowe

Mr. Colin Wright

Mr. Andrew Burrows

Mrs. Nicole Martin

Mr. Doral J Weech

Representatives:

Bahamas Customs

Department of Environmental Health Services

Department of Statistics

Mr. Alpheus Forbes-Secretary

 

  1. Prisons Visiting Committee

Ms. Zelrona Mackey

Pastor Patricia Prolle

Bishop Revie Francis

Rev. Julius Kemp

Pastor Allan Lee

 

  1. Public Hospitals Authority Board

Sen. The Hon. Frank Smith

Mr. Nathaniel Beneby

Mr. Paul McWeeny

Managing Director, Ex-Officio

Rev. E. John Newton

Ms. Renee Lockhart

Ms. Denise Wilson

Dr. Robert Gibson

Mr. Franklyn Kemp

Mr. Paul Smith Dr. Paul Ward

 

  1. Real Estate Association – The Disciplinary Committee

Mrs. Elizabeth Higgs-Mabon

Mr. Clement Maynard III

Ms. Paula Adderley Dr. Prince Bonamy

 

  1. Real Property Tax Appeal Tribunal

Mr. Keith Seymour

Ms. Jobeth Coleby

Mr. Darren Pickstock

 

  1. Residential Care Establishments Licensing Authority Board

Rev. Angela Palacious                                    -              Chairman

Mr. Bertram Knowles                                     -              Deputy Chairman

Director of Social Services, Ex Officio

Mrs. Bloneva Adderley-Rolle

Mrs. Patricia Moxey

Ms. Sophia Dean

Mr. Kenny Deveax

Representatives:

Ministry of Health

Ministry of Works and Urban Development

 

  1. Road Traffic Authority

Mr. Dion Smith, MP                                        -              Chairman

Mr. Alex Reckley

Ms. Felicia Woods

Mr. Ricardo Hunt

Mr. Ed Sherman

Mr. Elton Williamson

Ms Leticia Fowler

Mrs. Debbi McKenzie-Lightbourne

Mr. Michael Wright

Mr. Traver Whylly

 

  1. Securities Commission Board

Ms. Patricia Hermanns                                   -              Chairman

Mrs. Tonya Galanis                                          -              Deputy Chairman

Mr. Jerry Butler

Ms. Arinthia Komolafe

Mrs. Marion Bethel-Sears

Ms. Robin Scavella

Ms. Kimberley Smith

Mr. Phillip McKenzie

Mrs. SHarmie Austin

 

  1. Straw Market Authority

Mr. Ron Pinder                                                 -              Chairman

Mr. William “Billy” Nottage                          -              Deputy Chairman

Mr. Devard Francis

Mr. Paul Bevans

Mr. Kevin Simmons

Mrs. Barbara Pierre

Mrs. Alaardyce Strachan

Mr. Kevin Ferguson (Pinewood)

Ms. Rebecca Small

 

  1. Town Planning Committee

Mr. Wilshire Bethel                                         -              Chairman

Mr. George Bethel                                          -              Deputy Chairman

Mr. Een Coleborooke

Ms. Marquetta Collie

Mr. Larry Russell

Mr. Michael Gomez

Mr. Irrington “Minky” Isaacs

 

  1. Urban Renewal Commission

Mrs. Cynthia “Mother” Pratt                       -              Co-Chairman

Mr. Algernon Allen                                          -              Co-Chairman

Representatives:

Permanent Secretary, Ministry of

Works and Urban Development

Permanent Secretary, Ministry of

National Security

Permanent Secretary, Ministry of

Social Services

Permanent Secretary, Ministry of

Labour and National Insurance

Permanent Secretary, Ministry of

Education, Science and Technology

Permanent Secretary, Ministry for

Grand Bahama

Permanent Secretary, Ministry of

Health

Permanent Secretary, Ministry of

The Environment of Housing

Permanent Secretary, Ministry of

Youth, Sports and Culture

Bahamas Christian Council

Trade Union Congress

National Congress of Trade Unions,

Bahamas

Bahamas Chamber of Commerce

Employers Federation

Fraternal Organizations

Service Organizations

Youth Organizations

 

  1. Utilities Regulation Competition Authority (URCA) Board

Mr. Randol Dorsett                                         -              Chairman

Ms. Charisse Cox-Nottage

Mr. Ian Winder 



Click HERE to download pdf